Κοινοποιούμε την αριθμ. πρωτ. 116492/Ε2/14-07-2016 εγκύκλιο του ΥΠ.Π.Ε.Θ., με θέμα «Πρόσκληση υποψήφιων αναπληρωτών και ωρομίσθιων εκπαιδευτικών Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης (ΕΑΕ), Πρωτοβάθμιας και Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης, για ένταξη στους πίνακες αναπληρωτών και ωρομίσθιων εκπαιδευτικών ΕΑΕ και πρόσληψη ως προσωρινών αναπληρωτών και ωρομίσθιων εκπαιδευτικών ΕΑΕ σχολικού έτους 2016-2017», σύμφωνα με την οποία  καλούνται οι υποψήφιοι εκπαιδευτικοί των κλάδων ΠΕ61, ΠΕ71, των κλάδων ΠΕ60.50 και ΠΕ70.50, του κλάδου ΠΕ11.01 (Καθηγητών Φυσικής Αγωγής ΕΑΕ) και των κλάδων ΠΕ, ΤΕ και ΔΕ (Καθηγητών Δεευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης) όλων των ειδικοτήτων με τον ισχύοντα κωδικό τους και προέκταση «.50» να υποβάλλουν αίτηση με τα απαραίτητα δικαιολογητικά για την ένταξή τους στους οικείους πίνακες αναπληρωτών και ωρομισθίων εκπαιδευτικών Ειδικής Αγωγής και Εκπαίδευσης σχολικού έτους 2016-2017 και δήλωση περιοχών προτίμησης για πρόσληψη από τους εν λόγω πίνακες.

Οι αιτήσεις υποβάλλονται από την Τρίτη 19 Ιουλίου 2016 έως και τη Δευτέρα 25 Ιουλίου 2016.

Η Αίτηση-Δήλωση υποβάλλεται μόνο ηλεκτρονικά στη διαδικτυακή πύλη του Ολοκληρωμένου Πληροφοριακού Συστήματος Διαχείρισης Προσωπικού Α/θμιας και Β/θμιας Εκπ/σης (ΟΠΣΥΔ) του ΥΠ.Π.Ε.Θ. (ιστοσελίδα opsyd.sch.gr ) και μαζί με τα δηλωθέντα στοιχεία αυτής επέχει θέση Υπεύθυνης Δήλωσης του άρθρου 8 του ν.1599/1986 (ΦΕΚ 75 Α’).

ΣΗΜΑΝΤΙΚΗ ΕΠΙΣΗΜΑΝΣΗ: Ο υποψήφιος ορίζει υποχρεωτικά στο ΟΠΣΥΔ (ιστοσελίδα: https://opsyd.sch.gr/) μία οποιαδήποτε Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας (κλάδοι ΠΕ61, ΠΕ71, ΠΕ60.50 και ΠΕ70.50) ή Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης (ΠΕ11.01 και λοιποί κλάδοι «.50») στην οποία οφείλει? κατά περίπτωση ? να προσκομίσει ή να αποστείλει δικαιολογητικά, προκειμένου να αποδείξει ιδιότητες που δηλώνει. Η Δ/νση Εκπ/σης για τις ανάγκες της παρούσας διαδικασίας ονομάζεται «οικεία Δ/νση» του υποψηφίου.

Για περισσότερες πληροφορίες παρακαλούμε ενημερωθείτε από την επισυναπτόμενη εγκύκλιο.