Από 15 έως και 30 Μαΐου 2020 θα πραγματοποιηθούν οι εγγραφές στα Νηπιαγωγεία της Δ/νσης Α/θμιας Εκπ/σης Μαγνησίας για το σχολικό έτος 2020-2021.

Οι εγγραφές στα δημόσια νηπιαγωγεία γενικής παιδείας, για το σχολικό έτος 2020-2021 και εφεξής, γίνονται από την ηλεκτρονική υπηρεσία «Πρώτη Εγγραφή» της Ενιαίας Ψηφιακής Πύλης (gov.gr) με υποβολή ηλεκτρονικής αίτησης εγγραφής, την οποία υποβάλλουν οι γονείς/κηδεμόνες των νηπίων / προνηπίων για το νηπιαγωγείο που ανήκουν, βάσει της διεύθυνσης κατοικίας τους και σύμφωνα με τα όρια της σχολικής περιφέρειας του νηπιαγωγείου,

στην ηλεκτρονική διεύθυνση: https://proti-eggrafi.services.gov.gr/

Από 15 έως και 30 Μαΐου 2019 θα πραγματοποιηθούν οι εγγραφές στα Νηπιαγωγεία της Δ/νσης Α/θμιας Εκπ/σης Μαγνησίας για το σχολικό έτος 2019-2020. Εγγραφές μετά τις 30 Μαΐου θεωρούνται εκπρόθεσμες και χρειάζονται την έγκριση του Διευθυντή Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης.

Οι γονείς και οι κηδεμόνες που τα παιδιά τους έχουν γεννηθεί το έτος 2015 και 2016 πρέπει να κάνουν Ηλεκτρονική Αίτηση Εγγραφής στο Νηπιαγωγείο της περιοχής τους, σύμφωνα με τις προβλέψεις της παρ. 4 του άρθρου 3 του νόμου 1566/1985 (ΦΕΚ Α’ 167), όπως αντικαταστάθηκε με την περ. γ΄ της παρ. 3 του άρθρου 33 του νόμου 4521/2018 (ΦΕΚ Α’ 38) και με την υπ’ αρ. πρωτ. 127860/Δ1/13-08-2019 (ΦΕΚ 3233Β) ΚΥΑ, η φοίτηση των νηπίων που συμπληρώνουν ηλικία τεσσάρων (4) ετών γίνεται υποχρεωτική σε όλους τους Δήμους της χώρας.

Δείτε την εγκύκλιο του Υ.ΠΑΙ.Θ. αναλυτικά εδώ

Δείτε τις διευκρινίσεις για τα δικαιολογητικά που αφορούν τη διεύθυνση μόνιμης κατοικίας για τις εγγραφές στα Δημοτικά για το σχολικό έτος 2020-2021  αναλυτικά εδώ

Δείτε τις διευκρινίσεις για τα δικαιολογητικά που αφορούν τη διεύθυνση μόνιμης κατοικίας για τις εγγραφές στα Νηπιαγωγεία για το σχολικό έτος 2020-2021  εδώ

Δείτε τις οδηγίες χρήσης εφαρμογής για κηδεμόνες εδώ

Δείτε τις οδηγίες χρήσης εφαρμογής για Νηπιαγωγεία εδώ

Παρατίθενται χάρτες, τηλέφωνα με τα στοιχεία των Νηπιαγωγείων ευθύνης και οι Απόφαση με τις σχολικές περιφέρειες των Νηπιαγωγείων της Δ.Π.Ε. Μαγνησίας.

Για τους χάρτες:

• των Νηπιαγωγείων πατήστε εδώ.

Για τα τηλέφωνα επικοινωνίας

• των Νηπιαγωγείων πατήστε εδώ.

Σχολικές περιφέρειες Νηπηιαγωγείων

• για τηνΑπόφαση πατήστε εδώ.