Από 6 έως και 20 Μαΐου 2019 θα πραγματοποιηθούν οι εγγραφές στα Νηπιαγωγεία της Δ/νσης Α/θμιας Εκπ/σης Μαγνησίας για το σχολικό έτος 2019-2020. Εγγραφές μετά τις 21 Μαΐου θεωρούνται εκπρόθεσμες και χρειάζονται την έγκριση του Διευθυντή Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης.

Καλούνται οι γονείς και οι κηδεμόνες που τα παιδιά τους :

• έχουν γεννηθεί το έτος 2014 και 2015 να κάνουν αίτηση εγγραφής στο Νηπιαγωγείο της περιοχής τους, η φοίτηση των οποίων θεωρείται υποχρεωτική στα πλαίσια της δίχρονης προσχολικής εκπαίδευσης, δυνάμει των με αρ. πρωτ. 66981/Δ1/27-04-2018 (ΦΕΚ 1586Β) και Φ.15/27268/Δ1/21-02-2019 (ΦΕΚ 623Β -διόρθωσηΦΕΚ 745Β) Υπουργικών Αποφάσεων.
  • να απευθυνθούν στο Νηπιαγωγείο της περιοχής τους, το οποίο θα τους καθοδηγήσει σχετικά με τα όρια της σχολικής περιφέρειας του σχολείου.

Επισημάνεται ότι :

1. Τα νηπιαγωγεία δέχονται όλες τις αιτήσεις νηπίων και προνηπίων.
  2. Όλα τα νηπιαγωγεία δύναται να λειτουργήσουν  με ολοήμερο πρόγραμμα.
  3.  Δεν χρειάζεται οι γονείς να προσκομίσουν πιστοποιητικά γέννησης των παιδιών. Τα πιστοποιητικά αναζητούνται από τη  διεύθυνση του νηπιαγωγείου από το Πληροφοριακό σύστημα  «myschool» δίνοντας ο γονέας τα παρακάτω στοιχεία:
    1. επώνυμο,
    2. όνομα μαθητή,
    3. όνομα πατέρα,
    4. όνομα μητέρας,
    5. ημερομηνία γέννησης.
  4. Οι γονείς θα προσκομίσουν το βιβλιάριο υγείας του παιδιού και το Ατομικό Δελτίο Υγείας  Μαθητή (Α.Δ.Υ.Μ.).
  5. Θα καταθέσουν οι γονείς Αποδεικτικό στοιχείο από το οποίο διαπιστώνεται η διεύθυνση κατοικίας του μαθητή.

Παρατίθενται χάρτες και τηλέφωνα με τα στοιχεία των Νηπιαγωγείων ευθύνης Δ.Π.Ε. Μαγνησίας.

Για τους χάρτες:

• των Νηπιαγωγείων πατήστε εδώ.

Για τα τηλέφωνα επικοινωνίας

• των Νηπιαγωγείων πατήστε εδώ.